Vianoce.sk

České vianočné ozdoby doplácajú na čínsku konkurenciu a kurz koruny

České vianočné ozdoby doplácajú na čínsku konkurenciu a kurz koruny
Obrat k horšiemu prežíva jeden z tradičných českých odborov - výroba vianočných ozdôb, ktorá je na 95 % závislá od exportu. Najväčší český výrobca a tretí najväčší v Európe družstvo umeleckej výroby Vánoční ozdoby Dvůr Králové nad Labem stratil za posledné dva roky na tržbách takmer 100 miliónov Kč. O predminuloročnom vyše 20-miliónovom zisku môže iba snívať. V tom to roku očakáva nulový zisk pri tržbách 200 miliónov Kč.

Odborníci vidia dve hlavé príčiny týchto problémov - lacnú konkurenciu z Číny, ale aj z Poľska, Rumunska a Moldavska a tiež nepriaznivý vývoj českej koruny. Čínsky tovar je podľa jeho charakteru napríklad na americkom trhu lacnejší ako české výrobky, a to o 20 až 40 %. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.

Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR výslovne zakázané.
Copyright©2002TASR.