Ako vyzerali Vianoce v 19. storočí? I. časť.
Aké vianočné darčeky si rozbaľovali ľudia pred 100 rokmi? Ako mali vyzdobenú domácnosť a čo nesmelo chýbať na vianočnom stole? Prečítajte si o vianočných tradíciách a histórii Vianoc na Slovensku.
Východoslovenské múzeum v Košiciach otvorilo vianočnú výstavu Vianoce dvoch svetov. Vianočná výstava približuje dva obrazy z minulosti - dva obrazy slávenia Vianoc – tradičného vidieckeho a meštianskeho. Od 5. decembra do 8. februára 2015 môžu návštevníci symbolicky nakuknúť do vianočných obyčají dvoch rozličných prostredí, vdýchnuť magickú a pokojnú atmosféru a možno aj nazbierať inšpiráciu ako prežiť tohtoročné sviatky.
Pre tých, ktorí sa na výstavu nedostanú, ponúkame jej priblíženie apoň takto.
Vianoce v meste
„A ja vam vinčujem na totu svatu Viľiju,žebi sce maľi život samu pasiju.
A ľem šcesce, zdrave, Boske požehnaňe.
Na hure urodu, v žemi priplodu.
U komori šoldrinu teľu jak šahovinu.
U zahradki žeľe a na chiži vešeľe.
A na poľu, žebi sce chodzili pomedzi snopočki
jak mešačok pomedzi hvizdočki.
Žebi vam kuri, huši rošľi na užitek,
statek na dostatek, dzecočki na radosc
a praceľe že bi buľi na dobru pomoc.“
- Tipy na vianočné darčeky
- Vianočné online pozdravy
- Vianočné aktivity pre deti (omaľovanky, pracovné listy, básničky a pesničky...)
- Veľká vianočná súťaž 2014
- Vianočné online hry
Štedrá večera v meste
Keď nastal Štedrý večer, v jedálni bohatej meštianskej rodiny otec v obleku s vestou a zlatými hodinkami prečítal Evanjelium o narodení Krista Pána a všetci sa pomodlili. Po modlitbe nasledoval prípitok s vianočným nápojom. Potom nasledoval tradičný sled najchutnejších vianočných jedál, so skrytým významom a symbolmi. Boli to lahodné kyslé polievky, ryby, koláče s plnkami, cukrovinky, víno z okolitých vinohradov.Stôl
Na vianočný stôl sa prestierali celé jedálenské súpravy u mešťanov už v 19.storočí. U roľníkov boli na stole hlinené výrobky z regionálnych hrnčiarskych stredísk, najmä veľké ozdobné misy, ešte po prvej svetovej vojne z nich jedávala celá rodina. Na bohato prestretom vianočnom stole boli rybacie polievky, ryby, jemné paštéty, koláče s plnkami, cukrovinky, čerstvé i sušené domáce i cudzokrajné ovocie, najkvalitnejšie nápoje.
Kuchyňa
V domácnostiach sa už niekoľko týždňov pred Vianocami dôkladne pripravovali nielen upratovaním, umývaním jedálenských súprav a leštením striebra, ale aj vyberaním receptov, kontrolovaním objednávaním a doplňovaním zásob múky, vajec, cukru, maku, orechov, čokolády, sušeného ovocia, lekvárov, ako aj rýb a mäsa. Zásoby na vianočné sviatky boli viac ako dostatočné, nič však nevyšlo navnivoč. Všetko sa zužitkovalo, uvarilo, udusilo, upieklo.V polovici 19.storočia začali v zámožných meštianskych domácnostiach piecť najprv vianočné perníčky, po nich robili kandizovanú pomarančovú a citrónovú kôru, tzv. oranžáty a citronáty. Ak ich poliali horkou čokoládou mali vianočné cukríky. Do sladkých pochúťok dávali veľa cukru, čokolády, šľahačkovej smotany, masla, vajec, rumu, fíg.Recepty si gazdiné opatrovali vo svojich ručne písaných zošitoch. Obľúbené boli orechové guľky, medové pyšteky, citrónové kolieska, matyášky, pralinky, florentínky, mandľové pyšteky, makrónky

Darčeky
Už koncom 19.storočia objednávali zámožní košickí mešťania darčeky z katalógov obchodných domov vo Viedni. V roku 1900 boli v ponuke obchodného domu zimné peleríny, mufy, rukávniky, čiapky, barety, klobúčiky, rukavičky, pančuchy, detská bielizeň, kabátiky, nádherné šatočky.
Deti sa odjakživa tešili hračkám. Bábiky, postieľky, prútený kočík s perinkami, športový vozíček, izbičky pre bábiky, miniatúrne kuchynské súpravy, i modely obchodov, či detské divadielka.Pre chlapcov katalógy ponúkali kocky, drevené stavebnice, hojdacie koníky, zvieratká, vláčiky, hudobné nástroje, súpravy pre hasičov, indiánov, súpravy na tenis, lyže, sane, knižky.
Pre dámy boli vhodné zrkadlá v rámoch so striebornými súpravami na úpravu vlasov, šperky, čajové súpravy, či kameninové súpravy z košickej manufaktúry.
Pre pánov sa hodili fajky, špičky na cigary, manžetové gombíky.
Na budúce sa pozrieme nato, ako vyzerali Vianoce pred 100 rokmi na vidieku.
Ďakujeme Východoslovenskému múzeu v Košiciach za poskytnutie materiálov k výstave Vianoce dvoch svetov.