Čo by si chcel od Ježiška?

Tipy na darčeky

Inšpirujte sa !

Vianočná charita

Sponzorované odkazy

Pravoslávne Vianoce – 2020 / 2021christos raždajetsja - pravoslavne vianoce foto
Autor: Ján Bruchala
06.01.2021 (00:00)

Hoci je dnes podľa svetského kalendára už rok 2021, pre niektorých kresťanov je dnes ešte rok 2020. Používajú totiž starší juliánsky kalendár. K tímto veriacim patria aj pravoslávni veriaci na Slovensku.
 Ako a kedy sa teda oslavujú pravoslávne Vianoce?

Používanie staršieho juliánskeho kalendára, má na našom území viac ako tisícročnú tradíciu, nám dáva ja odpoveď na otázku prečo sa pravoslávne Vianoce začínajú oslavovať až 6. januára. Ako sme už  naznačili pravoslávni začínajú sláviť Vianoce tiež ako ostatní kresťania - 24. decembra, avšak podľa starobylejšieho – juliánskeho kalendára.  Keď je podľa juliánskeho kalendára 24. december a pravoslávni majú Štedrý večer, podľa svetského kalendára  (gregoriánskeho) je už 6. januára. Kvôli ľahšej orientácii budeme v ďalšom texte používať dátumy, ktoré odpovedajú svetskému kalendáru a v zátvorke uvedieme dátum podľa juliánskeho kalendára.

Pravoslávne Vianoce sú po pôste a slávia sa tri dni

Pravoslávni sa na Vianoce pripravujú dlhodobo. V predvianočnom období dodržiavajú pôst, ktorý trvá 40 dní, na rozdiel od katolíkov, ktorí trávia advent. Samotné Vianoce sa oslavujú v pravoslávnej cirkvi 3 dni. Deň pred sviatkami 6. januára (24.decembra) sa konajú bohoslužby známe ako Veliké povečerie. Predtým zasadnú pravoslávni veriaci za štedrovečerný stôl, kde sa podávajú ešte pôstné jedlá.  7. januára (25. decembra) sa koná svätá liturgia k sviatku Roždestva Christova (Narodenia Ježiša Krista, Vianoce), spievajú sa vianočné piesne a koledy. Po tomto sviatku nasleduje 8. januára (26.decembra) sviatok sobor presvjatoj Bohorodici (presvätej Bohorodičky) a 9. januára (27. decembra) si pravoslávni pripomenú sviatok sv. prvomučeníka Štefana. Cirkevný Nový rok budú pravoslávni sláviť 14. januára (1. januára) a sviatok  Bohojavlenia (Bohozjavenia) pripadá na 19. januára. (6. januára).

Liturgické prežívanie osláv pravoslávnych Vianoc

Najprísnejší pôst sa dodržuje na Štedrý večer, keď sa slávia tzv. cárske časy s čítaním bohoslužobných textov viažúcich sa k sviatku Roždestva zrána. Následne okolo obeda sa slávi Liturgiou svätého Vasilija Veľkého s večerňou. Na nej sa čítajú starozákonné čítania ohlasujúce Christovo narodenie. Veliké povečerie s posvätením chlebov, pšenice, vína a oleja sa koná neskoro večer. Na ďalší deň doobeda sa slávi slávnostná liturgia k sviatku Vianoc – ktorého presný názov v cirkevnoslovančine je Roždestvo Hospoda, Boha i Spasa  našeho Isusa Christa. V pravoslávnej cirkvi na Slovensku totiž nie je zvykom slúžiť polnočnú omšu. Druhý deň  je zasvätení prsv. Bohorodičke, ktorá je dominantnou postavou vianočných sviatkov. A tretí deň je symbolicky zasvätený  prvému mučeníkovi sv. Štefanovi. 


Zdroj: vianoce.sk, Foto: vianoce.sk

1. TIP na darček
99-dňový program pre mužov so Swedish Nutra Man 3x500 ml
2. TIP na darček
Mikina s potlačou FURT DAČO!
3. TIP na darček
Šampón a pena do kúpeľa Spiderman
4. TIP na darček
Paradoxe

Sponzorované odkazy