Čo by si chcel od Ježiška?

Tipy na darčeky

Inšpirujte sa !

Vianočná charita

Sponzorované odkazy

Tradície a zvyky na sv. OndrejaAutor: redakcia Vianoce.sk
29.11.2013 (10:00)

Každoročne na Ondreja (30.novembra) sa už veľa rokov traduje mnoho zvykov. Pripomeňme si niektoré z nich a aj to, kto bol sv. Ondrej.

Sv. Ondrej bol rybárom, rovnako ako jeho brat Šimon a pochádzal z Betsaide. Ondreja veľmi oslovilo vystúpenie Jána Krstiteľa a stal sa jeho verným učeníkom . Neskôr sa stal prvým učeníkom Ježiša Krista. Ondrej bol vždy medzi prvými 4 apoštolmi uvádzanými v evanjeliách a bol zmieňovaný spravidla v súvislosti so zázračným nasýtením 5 tisíc ľudí. Svoj život strávil na viacerých miestach dnešného Ruska, Bulharska, Rumunska, či Grécka. Bol ukrižovaný na kríži v tvare X. Nebol priklincovaný, iba priviazaný a na kríži umieral tri dni.

Sv. Ondrej je patrónom sedliakov, rybárov a neviest. Najčastejšie je zobrazovaný na kríži v tvare X alebo s rybárskou sieťou a rybami.

Veštenie a čary na sv. Ondreja
Ondrejských zvykov je pomerne dosť a líšia sa v jednotlivých regiónoch. Vyberáme niektoré z nich. Obľúbenými boli veštby o vydaji. Dievčatá verili, že na Ondreja sa môžu dozvedieť viac o svojom budúcom ženíchovi.

lišta Odporúčame

Varenie halušiek/pirohov s lístočkami
Dievčatá do halušiek vložili papierik s krstným menom mládenca. Halušky vhodili do vody. Keď začali vrieť a halušky vychádzali na povrch, vždy iná dievka vychytila halušku. Z halušky si vybrala papierik s menom. Tradovalo sa, že dievča sa vydá za mládenca, ktorého si z halušiek vytiahla. Prípadne uvarené halušky položili pod tanier a každá dievka si vytiahla jednu.

Liatie olova
Chlapci aj dievčatá, sa zišli v dome, kde zvyčajne chodili na priadky. Posadali si dookola na lavice a v prostriedku bol stolček. Na tento si zvyčajne sadlo najzvedavejšie dievča. Chlapci hriali olovo na lyžičke. Olovo liali cez kľúč do misky s vodou. Liali ho nad hlavou uprostred sediacej dievky, ktorá odriekala slová: "Ondreju, Ondreju, na teba olovo leju, aby si mi dal znať, koho budem muža mať." Podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali budúcnosť. Aké povolanie bude mať jej vyvolený, či kedy bude svatba a krstiny.

Veštenie s hrnčekmi
Na sviatok sv. Ondreja vzal človek 4 hrnčeky a obrátil ich hore dnom. Pod každý z nich vložil hlinu, chlieb, hrebeň a pod posledný prsteň. Ostatní, bez toho aby vedeli, čo ktorý hrnček skrýva, si otočili po jednom hrnčeku. Na tých, ktorí našli pod hrnčekom hlinu, vraj čakala do roka smrť, hrnček s chlebom označoval zbohatnutie, hrebeň chorobu a konečne hrnček s prsteňom predpovedal svadbu.
Dievčatá mali viacero spôsobov, ktorými sa snažili zistiť čo to o svojm budúcom mužovi. Veštili pomocou polienok, siali konope, triasli ploty, počítali kolíky v plote, udierali na chliev, či sa prasa ozve, triasli slivky.

Sľiučička, trasiem ťa,
Svatí Ondrík prosím ťa,
Žeby si mi dal prisňiťi, s kým ja
Pôjďem k svastímu oltáru státi.

A nakoniec ešte zopár pranostík na Ondreja
  • Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok.
  • Keď je pekne na Ondreja, celý rok na všetky sviatky bude pekne.
  • Keď na sv. Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
  • Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní ani vody.
  • Keď svätý Ondrej peknú cestu Lucii spraví, aj Mikuláš ho pochváli.
  • Na Ondreja ide orať len krivý gazda.
  • Na Ondreja, keď prší, bude celú zimu každý mesiac odmäk.
  • Na svätého Ondreja dávaj sane do dvora.
  • Biely Ondrej, zlý rok.
Foto: redakcia vianoce.sk


Sponzorované odkazy